Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Elektrik Sözlük

Topraklama Nedir – Elektrik Çarpması Olayı – 3.Bölüm

14.06.2018
90
Topraklama Nedir –  Elektrik Çarpması Olayı – 3.Bölüm

Topraklama  nedir ve nasıl yapılır ders serimizin bugün üçüncü bölümünde bazı önemli ifadeleri öğreneceğiz.

Adım Gerilimi

 Bir insanın ortalama adım mesafesinde ki olası gerilim farkı 1m’dir.

Temas Gerilimi 

 İnsanın elektrik yüklü noktayı tuttuğu  ve yaslandığı nokta ile akımın insanı terk ettiği nokta arasındaki gerilim farkıdır. Temas gerilimi AG 50 V YG 75 V’dur.

Kaçak Akım Koruma Rölesi 

 Elektrik tesisatlarında kaçak akımları algılayarak zararın dahada büyümesini engellemek için devreyi açan anahtara denir. Çalışma mantığı ise; herhangi bir tesisatın hattından gelen ve dönen akımların toplamının sıfır olması esasına göre çalışırlar. Normal bir tesisatta gelen akımların meydana getirdiği manyetik alanla giden akımların meydana getirdiği manyetik alan birbirlerine eşit ve zıttır. Kaçak akım koruma anahtarı açma sınırına yani 30 mA geldiğinde otomatik olarak açar yani elektriği keser.  300 mA de devreyi açan koruma elemanları ise yangın koruma anahtarı olarak isimlendirilir. Kaçak akım koruma anahtarı evde ve iş yerinde tesisatın girişine, yangın koruma anahtarı ise ana kolon anahtarına bağlanmaktadır.

Elektrik Çarpması Olayı

İnsan bedeninden geçecek akımın büyüklüğü kişinin vücut direncine, temas noktalarının özelliklerine ve alternatif akımda frekansa bağlıdır. İnsan vücut direnci,vücut iç direnci,temas noktalarında ki geçiş dirençleri ve genel olarak akım yolu üzerinde ki   diğer dirençlerden oluşur. İnsan vücudu toplam direnci 2500Ω alınır,insan için tehlikesiz akım 20 mA alınırsa 50 V’luk bir temas gerilimi sınır değer olarak kabul edilebilir. 30 mA ve 50 V üstü tehlikeli gerilim olarak kabul edilir.

Elektrik Akımı İle Meydana Gelen Kazalar Üç Grupta Toplanır.
  1. Elektrik akımının sinirler,adaleler ve kalp çalışmasına etkileri
  2. Elektrik akımından doğan ısınmanın ve arkların yaptığı zararlar ve yanmalar
  3. Korku sebebi ile düşme,çarpma gibi kazalar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2018 Elektriksozluk.com Tüm hakları saklıdır.