Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Elektrik Sözlük

Kaçak Akım Rölesi Neden Atar

18.05.2019
41
Kaçak Akım Rölesi Neden Atar

Artık ev ve iş yerlerimizin vazgeçilmezi haline gelen ve olması gereken Kaçak akım rölesinin(K.A.R) atması büyük bir sıkıntıdır.Kaçak akım rölesi eğer arızalı değilse kendi başına atmaz. Eğer kaçak akım rölesi atıyorsa elektrik tesisatında bir sorun var demektir.  Şunun aklımızdan çıkarmamakta fayda var Kaçak akım rölesini iptal ederek bu sorunu ortadan kaldırmış olmayız.Şimdi bu konuyu biraz inceleyelim.

Kaçak Akım Rölesinin Atma Sebepleri

  • Hangi kaçak akım rölesini nerede kullanılacağı bilinmeli. Yani 30mA kaçak akım rölesi  daire için kullanılmalı, 300mA kaçak rölesi ise ana panoya monte edilmelidir.
  • Kaçak akım rölesinin sağlam olduğundan emin olunmalı gövde kaçağı gibi sorunlar olmamalıdır.
  •  Tesisatımızın  topraklama sisteminin çok iyi olması gerekir.İyi yapılamayan bir topraklama zaten başlı başına bir problemdir.
  • Tesisatımız da kısa devre  olması durumunda kaçak akım rölesi atar. Bunun için tesisatı mızın(yani faz-nötr-topraklama) kablolarının taşıyabileceği akıma kadar elektrikli ev aletleri kullanmalıyız. Aksi durumda kablolarda aşırı ısınma sonucu faz,nötr ve toprak arası kısa devre olması kaçınılmaz bir durumdur.
  • Doğa olayları sonucunda yani yıldırım düşmesi sonucu kaçak akım rölesi atar.
  • Kullanılan kaçak akım rölesinin akım değeri ve kalitesi de oldukça  önemlidir.Bunun için bilindik markaların Kaçak akım rölelesini kullanmak daha güvenli ve mantıklıdır. (ABB,SIMENS;LEGRAND gibi markalar piyasada en çok kullanılan markalardır.)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2018 Elektriksozluk.com Tüm hakları saklıdır.