Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Elektrik Sözlük

Elektrik terimleri,teknik sözlük 2

20.05.2019
37
Elektrik terimleri,teknik sözlük 2

elektriksözlük ailesi olarak birincisini paylaşmış olduğumuz elektrik terimlerinin ikinci yazısına hoş geldiniz.

 

Direnç : Elektrik akımının akışına direnç gösteren ve iki kutbu arasında gerilim düşümüne neden olan devre elemanı. Birimi Ohm’dur. R=V/I

Diyot : Diyot, yalnızca bir yönde akım geçiren devre elemanıdır. Bir yöndeki dirençleri ihmal edilebilecek kadar küçük, öbür yöndeki dirençleri ise çok büyük olan elemanlardır.

Doğru Akım : Zamana göre yönü ve şiddeti değişmeyen akıma denir. Artı(+) yada eksi(-) değerde olabilir.

Doğrultucu : Alternatif gerilimleri doğru gerilime dönüştüren devrelerdir. Tam dalga, yarım dalga, kontrollü veya kontrolsüz doğrultucular bulunmaktadır.

Elektrik sayacı: Elektrik sayacı, elektrik enerjisi üretilen veya tüketilen devrelerdeki üretilen ya da tüketilen işi direkt olarak ölçen ölçü aletine denir.

Elektromanyetizma:  elektrikle yüklü parçacıklar arasındaki etkileşime neden olan fiziksel kuvvet’tir.

EMK : Elektromotor kuvvet; elektrik devrelerinde, devrenin açık olduğu ve devreden elektrik akımı çekilmediği durumda devredeki kaynağın iki kutbu arasındaki potansiyel farka verilen addır. Elektromotor kuvvet emk harfleri ile tanımlanır. Sembolü E, birimi ise volttur

Empedans : Bobin, kondansatör, direnç gibi elemanların, çeşitli şekilde bağlantılarında alternatif akıma (belli zaman aralıklarıyla akış yönü değişen elektrik akımına) karşı gösterilen eşdeğer dirence empedans adı verilir. Z ile gösterilir.

Fider : Bir merkez barasından müşteri ya da müşteriler grubuna enerji iletimine yarayan hat, trafo veya kablonun bağlı bulunduğu teçhizata fider denir.

Fotodiyot : tıkama yönündeki akımı ışıkla kontrol edilen bir yarı iletken elemanıdır. Yani üzerine düşen ışığın şiddediyle orantılı olarak iletkenliği değişen diyod.

Frekans :  veya titreşim sayısı bir olayın birim zaman içinde hangi sıklıkla, kaç defa tekrarlandığının ölçümüdür, matematiksel ifadeyle çarpmaya göre tersi ise periyot olarak adlandırılır.

Genlik : Sinüs biçimli periyodik bir büyüklüğün en yüksek değerini ifade eder.

Gerilim(Voltaj) :  Bir elektrik alanı içindeki iki nokta arasındaki potansiyel fark olarak da tarif edilir.

Görünür Güç : Alıcının şebekeden çektiği güce görünür güç denir. “S” harfi ile sembolize edilir. P=VxI

Güç Faktörü : AA elektrik güç sisteminde güç faktörü, aktif gücün görünür güce oranı olarak tanımlanır ve 0 ile 1 arasında bir sayıdır. Aktif güç belli bir zamanda iş gören devrenin kapasitesidir.

HVAC : HVAC, İngilizce: Heating, Ventilating and Air Conditioning kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş kısaltmadır. Havalandırma sektörünün tüm dallarını kapsar.

Işık akısı : Işık akısı bir fiziksel niceliktir ve insan gözünün algıladığı ışık gücünün miktarını ifade eder.

 

Kaynak:megep,emo,vikipedi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2018 Elektriksozluk.com Tüm hakları saklıdır.