Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Elektrik Sözlük

Elektrik terimleri, teknik sözlük 1

20.05.2019
39
Elektrik terimleri, teknik sözlük 1

Elektrik,elektronik ve otomasyon konularını takip ederken aşağıda yer alan ve zamanla eklenecek ve güncellenecek olan kelimelerin anlamlarını bilmekte fayda var.

Açık devre : Devre anahtarının devreden akım geçmeyecek konumda olması durumuna denir.

Adi anahtar : Bir lambayı veya bir grup lambayı aynı anda, aynı yerden yakıp söndürmeye yarayan anahtarlara denir.

Admitans : Alternatif gerilim devrelerinde empedans‘ın tersidir. Y ile gösterilir. Y=1/Z

Akım : İletkenin bir noktasından bir saniyede geçen elektron miktarı. Birimi Amper (A)’dir. I=V/R:

Akım yoğunluğu :  İletkenin 1mm2’lik kesitinden geçen akım miktarına akım yoğunluğu denir. J harfi ile gösterilir. Birimi A/mm2’dir. J=I/S formülü ile hesaplanır. I=İletkenden geçen akım (A) S=İletkenin kesidi (mm2)

Aktif güç : Aktif gücün zamanla çarpımıyla elde edilen enerjiye denir.

Alternans : Sinüs eğrisindeki gerilimin değeri, sıfırdan başlayıp yükselmiş ve 90º de en yüksek değerine ulaşmıştır. Daha sonra azalma göstererek 180º de sıfıra düşmüştür. Buna pozitif alternans denir. 180º den sonraki ve 360º ye kadar olan ters yöndeki eğriye ise negatif alternans denir.

Ampermetre : Doğru veya alternatif akım devrelerinde alıcının çektiği akımı ölçen ölçü aleti olup devreye seri bağlanır. Ampermetreler (A) harfi ile belirtilir.

Anahtar : Bağlı bulunduğu devreyi açıp kapatmaya yarayan araçlara verilen isimdir.

Anma akımı : Anma gerilim ve frekansında, tam yükünde çalışan motorun şebekeden çektiği hat akımına verilen isimdir.

Anma frekansı : Elektrikli bir aletin çalışma sınırlarının ve test koşullarının tanımlanmasını sağlamak üzere belirtilmiş frekans değerine verilen isimdir.

Anma gerilimi :  Anma gerilimi, bir sistem veya cihazın dizayn edildiği ve belirli çalışma karakteristiklerinin dayandırdığı gerilimdir.

Anma hızı : Bir motorun dönebileceği maksimum hızı ifade eder.

Aydınlatma şiddeti : Bir ışık kaynağı tarafından aydınlatılan birim yüzeye düşen ışık akısının miktarı. Birimi MKS sisteminde lüks, CGS sisteminde ise phot ^tur.

Bara : aynı gerilim ve frekanstaki elektrik enerjisinin toplandığı ve dağıtıldığı ünitedir. fazlarının bağlandığı baralar sıra ile sarı, yeşil ve mor renklerle boyanmışlardır.

Besleme gerilimi : Elektrik devresinin çalışabilmesi için sisteme uygulanan gerilimi ifade eder.

Bobin : Bobin bir iletken telin üst üste ya da yanyana sarılması ile üretilen devre elemanıdır. Bobinin birimi henry (H), simgesi ise L dir.

Buat : Elektrik tesisatlarında içerisinde iletkenlerin eklendiği ve dağıtımlarının yapıldığı ek kutularına denir.

Desibel : Desibel, belirli bir referans güç ya da miktar seviyeye olan oranı belirten, genelde ses şiddeti için kullanılan logaritmik ve boyutsuz bir birimdir.

 

Kaynak:megep,emo,vikipedi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2018 Elektriksozluk.com Tüm hakları saklıdır.