Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Elektrik Sözlük

EKAT Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır ?

18.09.2018
194
EKAT Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır ?

Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde (EKAT) Yüksek Gerilim (YG) Altında Çalışma İzin Belgesi Eğitimi” elektrik dağıtım sisteminde yüksek gerilimde çalışacak teknik personel için hazırlanmıştır.

Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğinin 60. maddesine göre, yüksek gerilimde çalışacak elektrikle ilgili fen adamlarının (elektrik teknisyeni, elektrik teknikeri…) alması zorunlu olan eğitimdir.

Arkadaşlar bu belge farklı amaçlar için farklı kurumlarda verilmektedir.  Sizin çalıştığınız kurum aşağıdakilerden hangisiyse ona göre araştırma yapmanız daha kolaydır.

 

1- DAĞITIM kısmında çalışacaksanız – TEDAŞ. İZMİR- ANKARA
2- İLETİM kısmında çalışacaksanız –      TEİAŞ SOMA
3- ÜRETİM kısmında çalışacaksanız yani Termik, Hidroelektrik Santral, Rüzgar Santralleri ve 380 kV ve 154 kV Şalt Tesisleri için ise EÜAŞ bu belgeleri vermekte.

Her kurumun kendine özgü şartları olabiliyor onun içindir ki en doğru bilgiyi kurumların kendilerinden almanız en doğru olandır. Aşağıda yer alan linklerden faydalanabilirsiniz.

Ben kendimde şahsen bu belgeyi almış birisi olarak tecrübelerimi sizlere aktarmak isterim. Ben HES çalıştığım için EÜAŞ / Kumburgaz Eğitim Merkezinden bu belgeyi yaklaşık bir aylık eğitim sonucunda aldım. Bu eğitim normal sınıflarda;

 • Temel Elektrik
 • Doğru Akım Sistemleri
 • Topraklamalar
 • Elektrik Ölçme Koruma Sistemleri
 • Enerji Kabloları
 • Yüksek Gerilim Teçhizatları
 • Kumanda ve Manevralar
 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • İlk Yardım

Konularında Eğitim alıyorsunuz. Hafta sonları hariç. İsteyen kurumun misafirhanesinde isteyen ise kendi istediği yerde kalabilir ama en mantıklısı kurumun kendi misafir hanesinde kalmak bence daha mantıklı. Güzel arkadaşlıklar kuruyorsunuz en azından benim için öyleydi. Misafirhane ve yemekler hiç fena sayılmaz. İki kişilik odalarda kalınıyor.

Bunun haricinde eğitim sonunda bir sınava tabi tutuluyorsunuz 100 soru soruluyor en az 70 tanesini bilmeniz gerekiyor. Sorular zor mu derseniz mesleğine aşina birisi çokta zor sayılmaz iyi bir puan alabilirsiniz. Sınav sonunda mülakata çağırıyorlar. Ben Ankara’ da bir trafo merkezine gitmiştim( şimdi mülakat var mı bilmiyorum) oradan yeterli puanı aldıktan sonra belgeyi almaya hak kazanıyorsunuz.

Daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıda yer alan linkleri incelemenizi tavsiye ederim.

Daha öncede izah ettiğim gibi her kurum kendine özgü şartlar sunabiliyor. Vermiş olduğum linkle sizlere fikir vermesi amacı ile eklenmiştir.

 

Kaynak: EÜAŞ, TEDAŞ,TEİAŞ

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Taskın dedi ki:

  Merhabalar, elektrik elektronik haberleşme mezunuyum. Ekat belgesi almak istiyorum fakat elektronik olduğu için vermiyorlar.nasıl bir yol izleyebilirim

  1. elektriksozluk dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla böyle bir şey mümkün degil.Zaten şuan da EÜAŞ ve TEİAŞ ekat almada baya bir yogunluk var. Hatta TEİAŞ 3 ay falan yapmış sanırım egitim süresini.Umarım bir yolunu bulursunuz.

 2. eniz dedi ki:

  ben elektrik bölümü mezunuyum şuan herhangi bir şirkette çalışmıyorum siz bana ne tavsiye edersiniz teiaştan trafo merkezi işletme belgesi almayı düşünüyorum.bir şirket aracılıgıyla başvursam sıra daha çabuk mu gelir bugün somayı aradım önceligi için kurumlara veriyoruz siz başvursanız bile 1 sene sonra anca olur dediler birde bu belge iş başvurusunda nekadar etkili ben şirket ayarlasam bile kendi masraflarımı kendim karşılayacam siz bu belgeyi almışsınız hangi belgeyi önerirsiniz iş anlamında düşünürsek

  1. elektriksozluk dedi ki:

   Merhaba,
   BU yıldan itibaren bu belgeyi almak zorlaştı. Bireysel olarak başvuru yapmak vs sıra bulman oldukça zor gibi. Ayrıca bu belgeyi alsan bile belgeyi almış olman senin için çok bir şey fark eder mi dersen. Genelde bu tür iş yerleri tecrübeyi daha ön planda tutuyor zira belge zaten sonrasında da alınabiliyor. Benim tavsiyem belgeye çok fazla takılma sen bir an önce bir iş yerinde çalışmaya başla zira tecrübe belgeden önce geliyor.

© 2018 Elektriksozluk.com Tüm hakları saklıdır.