Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Elektrik Sözlük

Bucholz Rölesi Nedir

19.10.2018
53
Bucholz Rölesi Nedir

Güç Trafolarında meydana gelen iç arızalar sonucu yağın ısınarak genleşmesi ve ortaya çıkan gazın etkisiyle çalışarak koruma yapan röleye Bucholz rölesi denir.

Trafo kazanı ile genleşme kabı arasına monte edilir. Bu montaj işlemini gerçekleştirirken ek yönünün kaba doğu olmasına dikkat edilir. Normal işletme şartlarında trafo tankı ile Bucholz rölesi tamamen yağla doludur.
Rölede açma ve alarm için iki adet bağımsız kontak vardır. Bunlar; 5A, 250 VAC veya 0.2 A, 250 VDC’dir.

Bucholz rölesi içinde ki alt ve üst kontaklar açıktır. Üst kontak kapandığında alarm, alt kontak kapandığında ise açma işlemi yaptıracak şekilde dizayn edilir.

Bucholz Arıza Tespiti

Toplanan gazın miktarı, oluşan arıza hakkında ilgi verir. Toplanan gazın rengi aşağıda listelenen hususların öğrenilmesini sağlar.

  1. Beyaz renkli gaz, kağıt izolasyonunun yandığını,
  2. Siyah veya gri renkli gaz izolasyon yağının yandığını,
  3. Sarı renkli gaz, ağaç kısımlarında hasar oluştuğunu,
  4. Renksiz olan gaz ise hava olduğunu bizlere bilgi verir.

Rölenin üst kısmında yer alan gaz boşaltma musluğu açılarak bu musluktan çıkan gaza kibrit alevi yaklaştırılarak çıkan gazın yanıcı olup oladığı kontrol edilir.

Gazın yanıcı olması trafolarda iç arızanın oluştuğunu ifade eder. Bu durumda güç trafoları gerekli test ve bakımları yapılmadan servise alınması oldukça sakıncalıdır.

Çıkan gaz yanıcı değilse havadır, havayı boşalttıktan sonra trafosu servise almanın herhangi bir sakıncası yoktur.

 

 

Kaynak : ABB,MEGEP

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2018 Elektriksozluk.com Tüm hakları saklıdır.