Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Elektrik Sözlük

Alternatif Akımın Vektörlerle Gösterilmesi

04.06.2018
177
Alternatif Akımın Vektörlerle  Gösterilmesi

Doğru akım devresinde devre elamanlarından geçen akım yada gerilim değerleri skaler büyüklük olarak ifade edilir. Alternatif akım devrelerinde ise akım ve gerilim değerleri devre elemanlarının cinslerine bağlı olarak skaler yada vektörel olurlar. Ancak bir alternatif akım devresinde yalnızca sabit dirençler varsa akım ve gerilim değerleri skaler, sabit dirençlerin yanında bobin yada kapasitör varsa akım ve gerilim değerleri vektörel bir büyüklüklerdir.  Alternatif akım devresinde bobin ve kapasitör faz farkına neden olur.

SIFIR FAZ 

Eğer sinüs sinyali t=0 anında x ekseni referans olamak üzere sıfır genlik değerinden başlayarak pozitif yönde artıyorsa bu sinyale sıfır fazlı sinüs sinyali denir. ω açısal hız ile  saatin tersi yönde dönen bir vektörün t=0 anında referans ekseni ile yaptığı açı sıfır ise bu vektör sıfır faz vektörü olarak adlandırılır.

sıfır faz sinüs sinyali şekli

İLERİ FAZ 

Eğer sinüs sinyali t=0 anından önce x ekseni referans olmak üzere pozitif genlik değerinden başlayarak pozitif yönde artıyorsa bu sinyale ileri faz adı verilir. ω açısal hızı ile saatin tersi yönde dönen vektörün  t=0 anında referans ekseni ile yaptığı açı sıfırdan büyük ise bu vektöre ileri faz vektörü denir. Aşağıdaki şekilde sinüs sinyali sıfır fazlı sinüs sinyalinden α açısı kadar ileri fazda dır.

ileri faz sinüs sinyali

GERİ FAZ 

Eğer sinüs sinyali t=0 anından sonra x ekseni referans olmak üzere negatif genlik değerinden başlayarak pozitif yönde artıyorsa bu sinyale geri fazlı sinüs sinyali adı verilir. ω açısal hızı ile saatin tersi yönde dönen vektörün t=0 anında referans ekseni ile yaptığı açı sıfırdan küçük ise bu vektöre geri faz vektörü adı verilir. Aşağıdaki şekilde sinüs sinyali sıfır fazlı sinüs sinyalinden α açısı kadar geri fazda dır.

geri fazlı sünüs sinyali

FAZ FARKI 

Faz farkı iki yada daha çok sinyalin fazları arasında olan ilişkidir. Sinüs şekline sahip iki sinyalin faz farkından bahsederken iki sinyalden birinin diğerinden ileride yada geride olduğu belirtilir. Bu farklar ise açı, radyan ve zaman cinsinden ölçülür.

faz ilişkileri

Yukarıda yer alan şekli dikkatlice incelemekte fayda vardır.

Kaynaklar: MEGEP

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2018 Elektriksozluk.com Tüm hakları saklıdır.